Airbnb má podle odborníků vliv na ceny nemovitostí a nájmů

 

Ubytovací služby typu Airbnb podle názoru některých odborníků zvyšují ceny nájmů i nemovitostí jako takových. Koupě bytů, které lze za výhodných podmínek krátkodobě pronajímat turistům a generovat tak slušný zisk, je v posledních letech v módě i v České republice (hlavně pak v Praze), což na trhu, kde už tak poptávka převyšuje nabídku, tlačí ceny nahoru.

 

Airbnb je v tomto směru takovým fenoménem, že se na souvislost mezi ním a cenovými hladinami nemovitostí zaměřili odborníci. Například Edward Kung z University of California Los Angeles se svým týmem vytvořil studii, která ukázala, že v USA lidé ještě v roce 2000 dávali na nájemné 30 procent vlastních příjmů, zatímco v roce 2014 už to bylo 39 procent jejich příjmů. Jak prof. Kung vysvětluje, Airbnb snižuje nabídku v segmentu dlouhodobých pronájmů, takže nižší dostupnost  dlouhodobých pronájmů tlačí ceny vzhůru. S touto teorií ale nesouhlasí řada ekonomů.

 

Jak je to s Airbnb u nás?

V České republice byty ke krátkodobému pronájmu poskytuje 15 tisíc majitelů. Krátkodobé ubytování v rámci Airbnb je velmi žádané především v hlavním městě. Jen v roce 2016 této služby v Praze využilo více než 700 tisíc turistů, což znamená meziroční nárůst o 60 procent. Nejčastěji se návštěvníci zdrží na tři noci a za pokoj v soukromém bytě zaplatí okolo 1 000 korun na osobu.

 

 

Jak se změnily ceny nemovitostí?

Cenová mapa bytů ukazuje, že jen v Praze ceny bytů meziročně stouply o 20 procent. Průměrná jednotka o rozloze 80 metrů čtverečních vyjde na téměř 6 milionů korun, což je o půl milionu více než před rokem.

Největší poptávka je v současné době po bytech 2+kk o výměře 55 až 60 metrů čtverečních. Vyhledávané jsou nejen kvůli Airbnb, ale i jako startovací byty pro mladé lidi. Proto je cena bytů o těchto dispozicích patrně nejvyšší a také nejrychleji roste. Jak ukazuje CenovaMapa.cz, metr čtvereční pražského bytu 2+kk v současné době vyjde na zhruba 83 tisíc korun, což je o 30 tisíc víc než před dvěma lety.

Rostou i ceny nájmů, a tak se třeba právě v hlavním městě obrací situace, kdy nájem vyšel levněji než vlastní bydlení financované hypotékou.  Byt v Praze do 80 metrů čtverečních, jehož průměrná cena je 4,7 milionu, se pronajímá za 20 tisíc. Měsíční splátka za hypotéku ale vyjde na necelých 17 tisíc, a tak stále více mladých lidí zvažuje, zdali raději nekoupit byt do osobního vlastnictví.

 

Cenová mapa pomůže i vám

Chcete-li si před koupí nemovitosti ověřit její cenu, můžete využít bezplatných služeb cenové mapy. Jednoduchá aplikace poskytne veškeré informace o vybrané nemovitosti a zároveň vygeneruje zdarma tržní odhad ceny bytu, domu nebo pozemku. Odhadní cenu aplikace vypočítá z reálných cen, za které se prodaly nemovitosti v okolí. Cenová mapa získává data z kupních smluv uložených v katastru, takže její odhad je maximálně přesný. Navíc při vypočítání ceny bere v potaz i stáří a stav bytu nebo domu.