Při prodeji nemovitosti se nenechte napálit!

 

Rozhodli jste se, že prodáte vaši nemovitost? Ovšem vaše znalost problematiky obchodování s nemovitosti není úplně hluboká? Potom může obchod skončit nezdarem, což byste jistě nechtěli. Uvažujte proto o tom, že si najdete profesionála, který vám s prodejem poradí.

 

Přesný popis nemovitosti a jasné vlastnictví

 

Nejprve byste si měli přesně rozmyslet, co prodáváte. Pokud se jedná o prodej nemovitostí, ve smlouvě musí být naprosto jasně uvedeno, co je předmětem obchodu.

 

Poštovní adresa nestačí, nutné je přesné označení podle údajů z katastru nemovitostí. Nezapomeňte ani na pozemky, na kterých dům stojí nebo na přístupové cesty.

 

Jste jediným vlastníkem nemovitosti, kterou chcete prodat? Pokud se chystáte na prodej bytu Praha a vlastníte ho společně například s manželkou, musí s prodejem souhlasit i ona. U domu nebo jiné nemovitosti, které vlastní více lidí v podílovém vlastnictví, musí s prodejem souhlasit všichni vlastníci.

 

Nepodvádějte sami sebe

 

Dohodli jste se s kupcem, že mu dům prodáte za nižší cenu, než je ve smlouvě? Vy jako současný majitel obcházíte zákon, což se nemusí vždycky vyplatit.

 

A pro nového majitele je to vlastně nevýhodné. Pokud se rozhodne dům prodat, bude muset zdanit rozdíl mezi cenou, kterou zaplatil a cenou, za kterou prodá.

 

Uschovejte peníze u třetí osoby

 

Částka za prodej domu nebo bytu nebude určitě malá. Proto je nezbytné postupovat opravdu opatrně. V tomto případě sázejte na jistotu a zvolte úschovu kupní ceny u třetí osoby - advokáta, notáře nebo banky. Věřte, že je lepší zaplatit několik tisíc za úschovu, než přijít o sta tisíce nebo dokonce milióny.

 

Věc se má tak, že kupující složí sjednanou částku na speciální účet, který patří třetí osobě. Až po naplnění prodeje a splnění poslední podmínky, která je uvedena v kupní smlouvě, můžou být peníze předány prodávajícímu. Do té doby, nemá k penězům přístup kupující ani prodávající.