Energetický štítek budovy: Kdo ho (ne)potřebuje a jak si ho opatřit

 

Povinnost označit nemovitost energetickým štítkem platí přes dva roky. Za tu dobu už stihla doznat několika drobných změn a od letošního ledna došlo ke zpřesnění určitých ustanovení. Jaká to jsou? A koho se vlastně povinnost energetického štítku týká? Jak si jej opatřit?

 

Energetický štítek neboli průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) ukazuje, kolik energie daný objekt spotřebuje. Nejméně náročné jsou stavby s označením A, naopak nejvíce energie spotřebují domy označené písmenem G.

 

Kdo si musí opatřit energetický štítek?

Energetický štítek musí mít např. novostavby a stavby po rekonstrukci.  Od letošního ledna jsou automaticky povinna budovu označit štítkem i družstva a sdružení vlastníků bytových jednotek s plochou nad 1500 metrů čtverečních.

 

Na administrativní budovy, bytové a rodinné domy se povinnost vztahuje jen v případě prodeje či pronájmu, Výjimku mají objekty pro rekreaci (chaty a chalupy), s plochou pro obývání menší než 50 metrů čtverečních, památkové objekty a od ledna 2015 i domy postavené před rokem 1947. Ale pozor – jestliže dům postavený před tímto rokem prošel výraznější rekonstrukcí, opatřit PENB před prodejem či pronájmem bude třeba.

 

Je zde ale způsob, jak se nutnosti vydání energetického štítku vyhnout. Pokud se totiž prodávající a kupující dohodnou a písemně ztvrdí, že kupující PENB nevyžaduje, není nutné jej pořizovat.

 

Kolik energetický štítek stojí?

Na rodinný dům vyjde energetický štítek v rozmezí od 2 500 do 10 000 korun, v závislosti na velikosti. I tady přitom funguje konkurenční boj, takže je dobré porovnat více nabídek.

 

Cena za zhotovení PENB zahrnuje tvorbu průkazu, možné poplatky za doručení a případně i zaměření stávajícího stavu nemovitosti, u kterého je nutná přítomnost specialisty. Může ji ovlivnit i rychlost zhotovení. Pokud ji navyšují další náklady, nechte si je vysvětlit, ať víte, za co platíte.

 

Pokuty za chybějící PENB

Snaha vyhnout se energetickému štítku přitom může při prodeji vyjít majitele i realitního makléře draho. Ministerstvo průmyslu a obchodu a Státní energetická inspekce hlídají, zda je prodávaná budova štítkem opatřena (energetická náročnost musí být uvedena ve všech informačních a reklamních materiálech při prodeji a pronájmu domu či bytu). V případě, že zjistí, že PENB chybí, hrozí pokuta až 100 000 korun, majitelům budov jako právnickým osobám až 200 000 korun.

 

Jak dlouho PENB platí a kdy je třeba jej vyměnit

Platnost štítku je 10 let. Jestliže ale dojde k rekonstrukčním zásahům nebo např. výměně kotle za nový, energetická náročnost budovy se mění a je třeba PENB obnovit.

 

Kdo vám PENB vyhotoví

PENB může ze zákona vyhotovit jen odborník, tzv. energetický auditor, nebo osoba autorizovaná v oborech technologická zařízení staveb, technika prostředí staveb a pozemní stavby. Jedná se o specialisty, kteří prošli přezkoušením ministerstva. Jejich seznam naleznete na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu.