Jak vybírat realitní kancelář a makléře pro prodej nemovitosti?

 

Nezřídka z médií slyšíme o případech, kdy se prodejci nebo kupci nemovitosti dostali do nelehké situace s realitní kanceláří nebo makléřem. Není divu – trh s nemovitostmi v ČR funguje bez jasných pravidel, a tak si na odborníka v tomto oboru může zahrát leckdo. Jak a podle čeho tedy vybírat tu správnou ‚realitku‘ a nenaletět makléři podvodníkovi?

 

Udělejte si o trhu s realitami jasno

Než začnete prodávat dům nebo by, měli byste se nejprve seznámit s tím, jak to na trhu s nemovitostmi chodí. Neznamená to, že byste toto odvětví museli pečlivě studovat, nicméně se hodí být v obraze a nespoléhat se na to, že vám všechno vysvětlí a vše za vás vyřídí realitní makléř. Kdybyste případně narazili na nepoctivce, nebude vás moci tak snadno obelhat.

Na jaké otázky byste se tedy měli zaměřit? Např. jaká je situace na trhu s nemovitostmi ve vaší lokalitě – roste, stagnuje, nebo klesá? A co to pro vás znamená? V čem vám může realitní kancelář pomoci a co od ní očekáváte? Jaký je váš cíl při prodeji či pronájmu nemovitosti – za kolik a v jakém časovém horizontu potřebujete vše uskutečnit?

 

Prověřte si realitku i vybrané makléře

Jakmile se rozhodnete oslovit realitní kancelář, je v první řadě důležité zmapovat si, které společnosti sídlí ve vašem okolí. Nemusíte se upsat hned té první, která vám padne do oka.  Udělejte si seznam realitních kanceláří, projděte si jejich weby, zjistěte, udržují-li inzeráty aktuální a mají-li texty dostatečně vypovídající hodnotu, jak kvalitní fotky u nich mají apod.

Dohledejte si reference. Můžete se zeptat svých známých, kteří už s některou z realitních kanceláří třeba zkušenost mají, nebo můžete zapátrat v internetových diskuzích (k některým je sice třeba přistupovat kriticky, určitou zpětnou vazbou ale také mohou být). Serióznější informace vám ale můžou poskytnout i místní instituce – banky, notáři, finanční poradci apod.

Až si vyhlédnete konkrétního realitního makléře (nebo klidně i více makléřů), můžete si ho ‚vyzkoušet‘ třeba tak, že si s ním půjdete prohlédnout jinou nemovitost jako potenciální kupec. Sledujte ho při práci – ví o nemovitosti všechno, co vás zajímá? Nemlží? Netlačí vás do koupě třeba onou známou větou „rozhodujte se rychle, už mám kupce“?

Nebojte se popovídat si s makléřem. Prověřte si, jaké má zkušenosti, znalosti trhu, jestli nabízí výhodné podmínky spolupráce.  Jaký má kolem sebe tým lidí? Kdo ho zastoupí v případě, že nebude k dispozici? Vyptejte se ho, jak došel k navrhované ceně, polemizujte s ním, ověřte si, že vám rozumí a snaží se jednat i ve vašem zájmu. V neposlední řadě je důležité, abyste si ‚sedli‘ i jako lidé.