Chcete bydlet v centru nebo na periférii?

 

První krok jste už nejspíš udělali. Rozhodli jste se pro koupi bytu. Teď je tu další důležité rozhodnutí. Koupit byt v centru nebo na okraji města? Záleží na tom, zda chcete mít blízko do práce a za zábavou anebo raději zvolíte přírodu a klid.

 

Centrum nebo periférie?

 

Jasné je, že obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Na okraji města budete mít mnohem blíž k přírodě, budete žít v klidu a bez shonu. Na druhou stranu vám možná bude chybět ten pocit, že máte všechno na dosah ruky.

 

Až půjdete na skleničku s kamarády nebo kina do centra, budete se muset spolehnout na poslední spoj autobusu nebo na to, že pro vás někdo přijede. Obecně platí, že pokud se rozhodnete žít na periférii, budete potřebovat auto. Jestli se nechcete stát otrokem jízdních řádů, je to nezbytnost.

 

Naopak v centru budete mít k dispozici restaurace, divadla a zábavu všeho druhu. Zeleně, lesů a parků si ale moc neužijete. Navíc je ve městech často špatný vzduch a neustálý hluk. Nezapomeňme ani na to, že byty na prodej v centru měst jsou zkrátka dražší.

 

Ideál? Zlatá střední cesta

 

Jsou samozřejmě lidé, kteří mají jasno. Někdo chce přírodu a někdo zase ruch města. Spousta lidí ovšem touží po tom, aby se obě varianty skloubily dohromady. Například v Praze v developerských projektech najdete místa k bydlení, která nabízí přírodu i dobrou dopravní dostupnost do města.

 

Byty v novostavbách ovšem nejsou nejlevnější a někomu takové bydlení připadá moc sterilní. Hledáte spíš prodej domu Praha? V hlavním městě se dají najít domy, které jsou tzv. na půl cesty mezi centrem a periférií. Opět ovšem nejsou nejlevnější.

 

Realitka pomůže s rozhodováním

 

Ať hledáte nemovitost v centru, na okraji města nebo něco mezi tím, obraťte se na Realitní ESO. Makléři vám pomohou s hledáním i výběrem. Navíc vám ukážou cenové mapy, abyste měli představu o cenách v jednotlivých oblastech.