Byty prudce zdražují, ukazuje cenová mapa

 

Jak ukazuje CenovaMapa.cz, například jen v Praze ceny bytů meziročně stouply o 20 procent. Průměrná jednotka o rozloze 80 m2 v současné době vyjde na 5,5 mil. korun, což je o půl milionu více než před rokem. Vedle Prahy nejrychleji ceny bytů rostou v Jihomoravském a Královéhradeckém kraji. Zdražování je ale patrné v celé České republice.

 

Příčinou zvyšujících se cen nemovitostí je růst ekonomiky a snaha lidí lépe investovat peníze, nízké úrokové sazby hypoték a především vyšší poptávka, kterou současná nabídka není schopná zcela uspokojit. Nové byty totiž vznikají velmi pomalu - kupříkladu v Praze se sice bytové domy staví a budou stavět, realizace bytových projektů je ale komplikovaná a zdlouhavá. To má vliv na ceny bytů v novostavbách i ve starší zástavbě.

 

Cenová mapa OctopusPro také ukazuje markantní rozdíl mezi cenami bytů v krajských městech. Zatímco nejdráž je v Praze (metr čtvereční tu vyjde přibližně na 62 tisíc korun), nejlevnější byty jsou v Ústí nad Labem, kde kupci dají za metr čtvereční necelých 11 tisíc.

 

Společnost OctopusPro, která aplikaci CenovaMapa.cz provozuje, si údaje z cenové mapy pochvaluje. Nabízí totiž komplexní a přesná data, která vycházejí z reálných cen, za něž se byty v konkrétních lokalitách prodají. Cenová mapa využívá údajů kupních smluv evidovaných katastrem nemovitostí a veškeré údaje v ní uvedené jsou nezkreslené.