Co je to cenová mapa nemovitostí?

 

Trh s nemovitostmi zažívá v posledních měsících velké změny. Řadový občan, který se o reality nezajímá dlouhodobě a až nyní se snaží v této džungli zorientovat, protože chce koupit, nebo prodat dům či byt, si musí připadat jako Alenka v říši divů. To může mít negativní vliv na jeho rozhodování při obchodování s nemovitostí.

 

Nejsilněji rezonují zprávy o růstu cen. Takto vágní informace může majitele, kteří chtějí prodat dům nebo byt na vlastní pěst, vést k nepřiměřenému nadhodnocení jeho ceny, a zájemce o koupi k tomu, že koupí nemovitost za víc, než by museli.

Jak se ale zorientovat v cenách nemovitostí, když se s časem mění a liší se město od města a lokalitu od lokality?

 

Cenová mapa domů, bytů a pozemků

Tržní odhad ceny nemovitosti je nelevná záležitost, přizvete-li si k jejímu stanovení odhadce. Poskytnout vám ho zcela zdarma ale může i jednoduchá online aplikace, kterou už nyní využívají tisíce uživatelů, a to jak z řad odborné veřejnosti (realitních makléřů, právníků a odhadců), tak i řadoví občané (zájemci o koupi nemovitosti i prodávající). Jedná se o aplikaci CenovaMapa.cz, která už ve své základní variantě, jež je zdarma, nabízí možnost zobrazení hladiny cen nemovitostí ve vámi vybrané lokalitě, a dokonce i stažení PDF souboru s tržním odhadem ceny zvolené nemovitosti a bližšími údaji o ní.

Odhad ceny je velmi přesný, protože cenová mapa bytů, domů a pozemků ji vypočítává na základě cen, za něž byly prodány nemovitosti v nejbližším okolí. Nikoliv za nabídkové ceny, které se od prodejních často liší, ale za reálné prodejní ceny. Údaje o nich získává přímo z kupních smluv, které eviduje katastr nemovitostí.

Při odhadu cenová mapa zohledňuje i stav nemovitosti. Cenu tak nezkreslí ani fakt, že okolní nemovitosti jsou před rekonstrukcí, zatímco vybraný dům je renovovaný.

 

Kdy se může cenová mapa hodit?

Není to pouze otázka koupě či prodeje nemovitosti, ale i řady dalších právních úkonů.  Stále častěji je cenová mapa bytů, domů a pozemků využívána v oblasti justice - při přípravě předmanželských smluv, při rozvodových řízeních, ale například i při majetkovém vypořádání během dědického řízení.

Report z cenové mapy poslouží také během jednání s bankou o úvěru, u něhož je třeba ručit nemovitostí. Banky sice mají vlastní odhadce, ale jejich posudky se někdy rozcházejí. V takovém případě majiteli report z aplikace CenovaMapa.cz může pomoci. Stejně tak se report může hodit, když se majitel dostane do finančních potíží a je nutné ocenit jeho majetek.

 

Aplikaci CenovaMapa.cz vyvinula společnost OctopusPro, která má několikaleté zkušenosti s vývojem aplikací pro realitní kanceláře.