Jak je to s provizí realitní kanceláři

 

Jak vysoká je provize pro realitní kancelář? Kdo ji platí? Co všechno se jí hradí? A je nutné ji vůbec platit? To jsou otázky, které se honí hlavou nejednomu prodejci či kupci nemovitosti. Pojďme si tedy na tyto otázky odpovědět.

 

Provize realitní kanceláři – poplatek, kterému by se většina prodejců nejraděj vyhnula, nebo by alespoň zaplatila co možná nejméně. Provize ale slouží především k úhradě služeb, které vám realitka poskytla. Pokud půjde o dobré služby, díky kterým svou nemovitost prodáte za opravdu výhodných podmínek, pak nemusíte vynaložených peněz litovat.

 

Jak je provize obvykle vysoká?

Její výše se pohybuje od dvou do šesti procent z  ceny nemovitosti – i tady hraje roli lokalita a praxe konkrétní realitní kanceláře. Výše provize by však měla vždy odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. Optimální výše provize je i při dobře odvedené práci makléře a kvalitních službách kanceláře okolo tří procent.

Jsou však i situace, kdy je předmětem prodeje nemovitost neobvykle nízké ceny (garáž prodávaná za 90 tis. atp.), kdy procentuální stanovení provize není adekvátní, protože by realitní kanceláři nepokrylo náklady. V takovém případě je lepší domluvit se na pevné provizi.

 

Co provizí zaplatíte

Zpracování (tzv. nábor zakázky), stanovení ceny nemovitosti, domluvení podmínek prodeje,  pořízení fotodokumentace, prezentace nemovitosti, prohlídky s kupci – to všechno jsou úkony, které provize dodatečně pokryje.

Na tomto místě je důležité si uvědomit i to, že nemovitost může být v nabídce i několik měsíců, po které makléř musí udržovat inzerci aktuální, kancelář odvádí poplatky za prezentaci na inzertních serverech, časopisech a dalších místech. Návštěv nemovitosti, které makléř se zájemci podnikne, může být také i několik desítek. Pokud se vám tedy např. tříprocentní provize z prodejní ceny tři miliony zdá vysoká, pak vězte, že tak nepřiměřená není.

Krom toho, práce zaměstnanců realitní kanceláře nekončí v okamžiku, kdy kupec projeví vážný zájem. V takovém případě totiž nastává další kolečko úkonů – příprava dokumentů a smluv, např. dohody o složení finanční jistiny, smlouvy o budoucí kupní smlouvě, kupní smlouvy jako takové, návrhů na vklad jednotlivých úkonů u katastrálního úřadu atd., atd. I v této fázi má realitka určité výdaje, např. poplatky spojené s ověřováním podpisů a listin atp.

 

Kdo platí provizi realitní kanceláři?

Jako u většiny poplatků, spojených s prodejem a koupí nemovitosti, záleží na dohodě mezi prodejcem a kupcem. Obvyklou praxí však je, že provize realitní kanceláři je již zahrnuta v ceně nemovitosti a platí ji prodávající – a je to tak vlastně i správně, protože služby, které provize pokrývá, byly poskytnuty právě prodejci.

Někde se ale i přesto objevují případy, kdy provizi realitní kanceláři platí kupec, a to nad rámec kupní ceny. Každý, kdo kupuje nemovitost, by si na takové praktiky měl dát pozor.

 

I provizi je dobré smluvně ošetřit

I výše provize a rozsah služeb, které za ni dostanete, by měla být smluvně ošetřena. Ušetříte si tak (ne)příjemná překvapení po prodeji nemovitosti a budete mít jistotu, že za stanovenou výši provize dostanete to, na čem jste se s realitkou domluvili.

V případě smluvního podchycení si dejte pozor ještě na jednu věc – je-li výše provize uvedena včetně DPH. Jinak se může stát, že podepíšete smlouvu na tříprocentní provizi, smíříte se s konečnou sumou a po prodeji vám kancelář naúčtuje částku navýšenou o DPH.