Je lepší prodat nemovitost přes realitní kancelář, nebo bez ní?

 

Chcete prodat nemovitost a kladete si otázku, jestli prodej uskutečnit na vlastní pěst, nebo přes realitní kancelář? Možná vás napadne, že prodat bez realitky je lepší – nemusíte nikomu platit provizi, inzerovat nemovitost můžete sami a vše kolem prodeje hravě zařídíte i bez prostředníka. Má to však svá úskalí. Situace na trhu s nemovitostmi navíc v současnosti není nijak růžová, a tak můžete tvrdě narazit.

 

To, s čím se při prodeji nemovitosti brzy setkáte, je velká konkurence, nízká poptávka, náročnost a opatrnost kupců. Také marketing prodeje nemovitosti je složitá záležitost, která zahrnuje komplexní strategii, bez které se neobejdete.  I když tedy z vašeho pohledu prodej svépomocí vypadá lákavě, měli byste tuto variantu pečlivě zvážit.

 

Nabídka převyšuje poptávku

Zkuste si nejprve projít inzertní servery a podívat se, kolik domů a bytů na nich lidé ve vaší lokalitě prodávají. Brzy zjistíte, že konkurence je obrovská a jestli v ní chcete uspět, musíte si dobře rozmyslet, jakou nastavíte cenu. Pokud její výši neodhadnete, budete na kupce čekat i několik let, nebo naopak zbytečně proděláte. Stanovení ceny je subjektivní záležitost a vy jako majitel a prodejce ji nemusíte dobře odhadnout - vidina zisku nebo osobní vztah k bytu mohou váš úsudek negativně ovlivnit.

Zkušenosti realitních odborníků navíc ukazují, že největší zájem vzbuzuje nemovitost v prvních týdnech prodeje. Pak zájem kupců pomalu opadá, protože čím déle je dům nebo byt nabízený, tím rychleji klesá důvěra lidí v kvalitu nemovitosti či serióznost prodejce. Pokud tedy propásnete správný okamžik (třeba právě vlivem špatně nastavené ceny, nevhodně zvolené inzerci apod.), prodej se zbytečně zkomplikuje.

 

Důvěřujte, ale prověřujte

Je jen malé procento těch, kterým se podaří nemovitost svépomocí prodat. A z nich je jen malé procento těch, kteří prodají za podmínek, s nimiž mohou být spokojení. Nemůžete se tak spolehnout na to, že právě vy budete jedněmi z nich. Pravděpodobně jako spousta lidí před vámi nakonec zjistíte, že využít služeb realitní kanceláře musíte. Jenže to už bude v době, kdy největší zájem o váš dům či byt opadl.

Bude tedy lepší, když tuto možnost před zahájením prodeje ještě jednou zvážíte. Emoce stranou, rozum do hrsti. A pokud se bojíte, že narazíte na neseriózní realitní kancelář, přečtěte si článek, jak vybrat tu pravou, a pak už se nemusíte ničeho obávat.