Než si vezmete hypotéku, najděte si dobrého finančního poradce

 

Při financování bydlení se většina z nás bez hypotéky neobejde. Jde však o jednu z největších investic, kterou v životě uděláme, a tak je třeba vše dobře zvážit. Než o vyřízení hypotéky zažádáte, najděte si nejprve dobrého finančního poradce a hypotečního specialistu, který s vámi probere vaši současnou situaci i plány do budoucna a zváží, jak nejlépe postupovat.

 

Není nad to, když vám v důležitých finančních otázkách může pomoci skutečný odborník. Dobrý hypoteční bankéř vám bude na cestě k financím k dispozici od prvního do posledního kroku. Poskytne vám veškeré potřebné informace o vybraném produktu, posoudí vaši situaci (jestli hypotéku můžete čerpat, v jaké výši a jak budete splácet), připraví nabídku, vyřídí žádost a doporučí nejvhodnější způsob financování bydlení.

Jenže to má i své ALE. Hypoteční bankéř je zaměstnanec banky, do které si přijdete sjednat hypotéku. Není tedy tak docela objektivní a jeho úkolem je hlavně získat ve vás klienta, který bance bude „sypat“ peníze. Proto vám vždy bude tvrdit, že hypotéka jejich banky je nejvýhodnější, bude vám doporučovat zakoupit si k ní další produkty, které vám hypotéku zdánlivě ještě zlevní apod. Když se necháte přemluvit, během půl hodiny vám od přepážky nalinkuje dalších 30 let života, aniž byste měli jistotu, že je to pro vás opravdu výhodné.

 

Poraďte se s nestranným odborníkem

Než zajdete do konkrétní banky, měli byste se nejdřív obrátit na nezávislého finančního specialistu. Hypoteční specialista nejen že se musí dobře vyznat ve finanční oblasti, ale i v oboru realit. Situace se v obou odvětvích často mění, a tak jsou tito odborníci nuceni neustále sledovat jejich vývoj. Mají tak komplexní přehled o aktuálním dění (nejen) ve světě financí a vy se můžete spolehnout, že dostanete objektivní informace.

Dobrý poradce s vámi probere i vaše osobní záležitosti – jaké máte do budoucna plány a jak se mohou promítnout do možnosti splácet hypotéku (např. založení rodiny a mateřská dovolená), zváží spolu s vámi, jaké vám mohou nastat výdaje, jaké máte finanční rezervy a jak si je případně zajistit. Rozebere s vámi zkrátka veškeré možnosti, které mohou v průběhu splácení nastat.

Podle čeho ale vybrat toho správného poradce? Zaměřte se spíše na výběr odborníka, který se specializuje přímo na hypotéky. Jsou sice poradci, kteří se na finanční oblasti zaměřují komplexně a dokázali by vám také poradit, otázkou ale je, jestli mají dostatečně hluboké znalosti v jednotlivých odvětvích, nebo jen vědí „od všeho trochu“.